ÖVRIGT / Diverse / Nålmärken 5806054
*
nr 580 6054
Nålmärken
4 st, Stockholmsutställningen 1930, 1 st silver, längd 6, 5 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:33:14
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nålmärken
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23
-
8367 Bokstöd
2 st, bemålat trä föreställande Gustsav II Adolf m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48
-
8366 Bokstöd
Ett par, and i mässing, mahogny. Djup: 13 cm. Höjd..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48
-
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55
-
8140 Eldset
smide, nutida. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
*
Nålmärken
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6054
Nålmärken
4 st, Stockholmsutställningen 1930, 1 st silver, längd 6, 5 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nålmärken
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40 -
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23 -
8367 Bokstöd
2 st, bemålat trä föreställande Gustsav II Adolf m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48
-
8366 Bokstöd
Ett par, and i mässing, mahogny. Djup: 13 cm. Höjd..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48 -
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55 -
8140 Eldset
smide, nutida. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51



